Ako poslanci SMER-u dvakrát demokraciu zbili

Autor: Branislav Škripek | 21.6.2013 o 9:23 | (upravené 21.6.2013 o 14:56) Karma článku: 16,34 | Prečítané:  2551x

Nebolo to tak dávno. To len voda sa už nesypala a piesok sa nelial. Písal sa len marec 2013 a v parlamente sme išli hlasovať o kandidátoch do disciplinárnych senátov súdov. Lenže strana Smer rozhodla, že tí sa nám ani nepredstavia, len máme ísť voliť.  Veď aj na čo, že? Vládna strana vybrala tých "najvhodnejších" a poučila svojich poslancov ako majú voliť.

Kolega, poslanec Alojz Hlina, preto chcel takejto voľbe aspoň symbolicky zabrániť. Do miestnosti pre tajnú voľbu sa vstupuje dvoma otvormi. Hlina je chlap prostoreký, tak vládou inštruovaným poslancom povedal, že on jeden otvor  zablokuje vlastným telom, aby pri takejto dehonestujúcej voľbe museli vojsť do jediného otvoru...
Uznávam, že to znie hrubo, ale myslím že chcel plasticky zobraziť ako to vyzerá, keď sa poslanci správajú servilne a keď niekto mocou určuje ako sa veci majú diať. Veď aspoň vypočuť jeho žiadosť  a predstaviť kandidátov, by vyzeralo viac demokraticky. Ale nie. Tak sa im postavil do cesty...
Keď som to sledoval, dúfal som, že ozaj nikto nebude Lojza Hlinu odstraňovať násilím, ale štyria kolegovia zo Smeru sa neštítili. Spredu ho dvaja (!) sotili a zozadu ho zasa dvaja (!!) strhli dolu prudkými schodmi, ktoré sú v chodbe za stenou. Znehodnotili mu sako a odtrhli gombíky. Celý incident však nevidieť, odohral sa kvôli stene mimo očí verejnosti. Týmto použitím sily krásne demonštrovali  akou mocou sa tu vládne.
Smer tu v NR  hrozne rád opakuje, že majú väčšinu. Áno, môže vládnuť väčšina, lenže demokracia nie je svojvôľa vlády väčšiny, to je aj čestné dodržiavanie pravdivých princípov. Naša vládna väčšina to však vidí karikovane - zákon urobíme  ako chceme - a ten dodržíme. To je vari demokracia, pýtam sa ??

Podobná situácia sa opakovala tento týždeň pri voľbe generálneho prokurátora. Zdá sa mi, že sa "bitie" demokracie poslancom Smeru zapáčilo. Aj keď tento krát nepoužili hrubé násilie, efekt bol rovnaký. Pošliapali a zničili sa základné demokratické princípy len z toho titulu, že Smer má  väčšinu v zákonodarnom zbore.

Pred voľbou generálneho prokurátora sme ako poslanci OĽaNO spravili jednoduché transparenty. Z papiera. Vyjadrovali krehkosť a slabosť demokracie a napísali sme na ne: DEMOKRACIA JE KREHKÁ AKO PAPIER, STAČÍ KROK A VRÁTIŠ SLOVENSKO DO TOTALITY. Tento krát sme zatarasili obe uličky. Ak chceli poslanci Smeru voliť, museli ich roztrhať alebo podliezť. Avšak teraz pred praktickou ukážkou moci váhali.  Smeráci stáli pred dilemou, ako majú splniť príkaz strany, keď nechcú verejne zničiť transparenty. A očividne nikto nechcel byť na titulkoch novín ako prvý, kto použil fyzickú silu voči transparentom symbolizujúcim demokraciu.

Pavol Paška nás najprv 15 minút prejavom vyzýval, aby sme s transparentmi odišli. Krátko predtým odišla na protest celá opozícia. Chvíľami sme si pripadali ako na zjazde KSČ, kde reční horlivý straník. Predseda parlamentu však po ohnivej reči, keď videl bezradných  poslancov zo svojej strany postávať pri transparentoch, dostal skvelý nápad.  Vyzval ich, aby - a teraz si dovolím citovať - "volili cez jeho zadný trakt." Do priestoru, kde prebiehala voľba sa dalo dostať aj vchodom, kam mal prístup ako predseda parlamentu. Jeho slová však vyzneli tak v niekoľkých významoch. Skutočne, povie sa tomu "čaro nechceného.."

Tajná voľba však prebehla. Výsledok nikoho neprekvapili. 82 poslancov hlasovalo ako jeden muž.

To, že niečo nie je v poriadku si všimli aj v Bruseli. Asi zacítili nevábny zápach zo zadného traktu NR SR. A musím povedať, že ten sa šíri ako mor.

A tak svoj "zadný trakt", uličku, ktorou sa dajú obísť demokratické princípy v prospech záujmu strany, či vplyvných skupín, majú nielen v disciplinárnych senátoch súdov, ale budú ju mať aj na generálnej prokuratúre.

Čo z toho vyplýva? Dnes ťažko povedať. Ale obávam sa, že sudcovia ako aj prokurátor sa budú cítiť "zaviazaní" a nebudú konať podľa svojho vedomia a svedomia, ale na základe príkazov tých, ktorí im pomohli k ich funkcii.

Aj keď situácia nie je dobrá a demokracia dostáva silné rany pod pás, mám nádej. Ako nik nečakal, že v marci 1988 hŕstka modliacich kresťanov odoberie pokoj straníkom KSČ, tak verím, že sa situácia môže aj dnes opakovať. Preto vás prosím, modlite sa za nás, poslancov NR SR, aby sme bránili krehké demokratické princípy právneho štátu. Aj preto, aby sme spoločne dokázali zmeniť našu krajinu a aby naše deti mohli byť raz právom na nás všetkých hrdé.

 

Branislav Škripek

p.s.  a tu je link na video s Alojzom Hlinom. Stačí si pozrieť minutáž od 3:50

  1. http://tv.sme.sk/v/26501/hlina-nakrical-na-smer-a-znovu-buchal-topankou.html
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Muž žijúci so ženským srdcom. Najťažšia bola rekonvalescencia

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?