IKEA má nové katalógové vzory. A nielen nábytku.

Autor: Branislav Škripek | 16.1.2014 o 11:44 | (upravené 16.1.2014 o 14:56) Karma článku: 16,43 | Prečítané:  6427x

Veľmi by som si prial, aby sme nemuseli riešiť určité veci. Aby osobnosti a spoločnosti, ktoré sa vyjadrujú, či vstupujú do verejného priestoru, vedeli o hraniciach etiky a morálky a akceptovali ich. Je mi ľúto, keď vidím, ako sú ľudia zneužívaní v prospech biznisu či reklamy a byť ticho by znamenalo, súhlasiť s tým.

Spoločnosť IKEA si zobrala za vzor "rodiny" do reklamného katalógu pár, ktorý tvoria dve ženy. Vychovávajú malého chlapca. Som týmto činom reklamných mágov IKEA rozhorčený. Práve tým, že nám podprahovo podsúvajú  tento   model usporiadania "rodiny". Znásilňujú takýmto sociálnym inžinierstvom naše prostredie. Uvedomujú si tieto dve ženy, že strácajú  súkromie a o ich dieťati budú vedieť mnohí, že nevyrastá v rodine, kde je otec a matka? Aké to bude mať následky na jeho zdravý vývoj? Nestačí, že sa experimentuje s tým, že má dve matky a už dnes bude mediálne známy? Ak áno, je im to jedno? (Potom je to ich sebectvo. A za otázku stojí i to, či je to vôbec skutočný príklad.) Vidím to ako veľmi neetické, ale hlavne že to neprináleží do katalógu  nábytku. Vie IKEA čo vlastne  touto kampaňou spustila?

Nuž, myslím že je to tak, že tvorcovia katalógu IKEA to urobili zámerne, pre svoje európske trhy. O IKEA sa veľa píše. Nejeden článok o IKEA patrí medzi najčítanejšie na webe a ľudia si o tom hovoria. Dá sa povedať, že pre zviditeľnenie sa spravili skvelý ťah, ktorý ich nestál drahé reklamné kampane. Vytiahli do katalógu nielen zvláštny zväzok dvoch žien, ale rozprúdili diskusie. Nie, nie som naivný. IKEA nie je z "homolobby," ktorá sa snaží presadzovať akože záujmy tejto skupiny. Ak by tomu tak bolo, tak by IKEA nepôsobila na arabských trhoch, kde sú homosexuáli prenasledovaní. Tu ide len o zisk nadnárodnej spoločnosti, ktorá prispôsobuje svoje katalógy mentalite regiónu a u nás sa pustila do experimentovania. (Alebo im to niekto dobre zaplatil?) V arabských katalógoch to samozrejme nemajú a pre istotu tam namiesto fotiek žien majú viac fotografií mužov.

Avšak na Slovensku sa dosť sekli. Tradičná slovenská rodina nevyzerá ako tá z katalógu IKEA. Našu rodinu tvoria otec a mama. A deti, ktoré dostali ako požehnanie do rodiny. Moja rada pre IKEA: keď chcete katalóg prispôsobiť Slovensku, tak tam dajte príbeh mnohodetných rodín! Ukážte nám ako skvelo viete  zariadiť stiesnené bývanie rodičov, ktorí majú tri, štyri, päť či šesť detí. Ukážte nám dobré nápady na využitie priestoru umne vymyslenými poschodovými posteľami! Ukážte nám  výborné úložné priestory skriniek a hlavne - ozaj dostupnú cenu, pretože naša vláda takýmto rodinám dáva ťažko dýchať! Viete koľko ich máme? Mnoho tisíciek! Pohybuje sa to od spodnej hranice desaťtisíc po  hornú hranicu dvadsaťtisíc rodín s mnoho deťmi (čísla sú zo sčítania ľudu v r.2001). Viete s akými problémami zápasia? Skúste dodať  kvalitný a lacný stôl do jedálne pre 8-člennú rodinu. Zvýhodnite cenovo na vašej  peknej IKEA FAMILY - vraj teda rodinnej (!) karte - detský nábytok v štvor-sérii!

IKEA by mohla využiť túto príležitosť, avšak cesta, ktorú zvolila nie je dobrá a nesúhlasím s ňou. Je to predsa obchod s nábytkom, že? Alebo je to vychovávateľ verejnej mienky podľa svojho švédsko-holandského gusta?? Zrazu sa tichúčko zaoberá aj sociálnou aktivitou prevýchovy zákazníkov? V odpovedi z príslušného oddelenia IKEA už niektorým mojim známym prišla odpoveď, že týmto "cielia k pozitívnym zmenám." Myslíte tým viac predaných postielôk s ohrádkou pre dieťatko, či závesov a stoličiek do malých bytov s jedným dieťaťom? Či...? A čo je to "postupné zviditeľňovanie hodnôt", ktoré spomína PR oddelenie? Čo nám ešte chce IKEA ukázať?

V peňaženke mi svieti IKEA FAMILY (aká paródia!) karta. Je poriadne do červena, čo je farba ľavicovej ideológie, s ktorou naša  republika nemá dobré skúsenosti. Vyzerá to, že sa v tradícii pokračuje, len v novom háve. Ľavičiari za socíku robili zo žien mužov - tie museli byť v päťdesiatych rokoch hoc aj žeriavničkami či sústružníčkami. Ľavicové ideologické ťahy súčasnosti po Európe pretláčajú nové čudo genderizmu, čo chce zasa meniť stereotypne chápané pohlavie a jeho spoločenské poslania. To sa vari máme zasa tešiť na kovoobrábačky a ženy v mužských roliach? Ďakujem, neprosím si to.

Po dopísaní tohto blogu beriem kartu na poslednú cestu. Na poštu v zalepenej obálke. Posielam im ju naspäť a doporučene, aby sa im nestratila. Nechcem ju už u nich využívať, lebo v IKEA si - ako sa tak hovorí - "mýlia pojmy s dojmy". Ak tejto firme ide len o zisk bez ohľadu na dôsledky a súvislosti treba povedať, že karta má dve strany - to nie my sme tu pre IKEA, ale ona pre nás. My nie sme jej žiačikovia, ale užívatelia svojich životov a preto si vyberáme. PR manažérka tohto obchoďáku tvrdí, že chcú reflektovať život aký je. OK, potom keď si dobre všimnú skutočný rodinný život na Slovensku, potom možno zasa prídem. IKEA sa už rozhodla, že bude ignorovať hlas výzvy Aliancie za rodinu, ktorá ich vyzvala na zmenu tohto stavu.

Priatelia, ak chcete, pridajte sa aj vy. Starať sa o spoločnosť znamená vyjadrovať názory a konať. Byť ticho však znamená súhlasiť.

V čase, keď som pôsobil v Spoločenstve pri Dóme sv. Martina, sme pre nemorálne reklamné kampane viackrát vyzvali spoločnosti, aby stiahli svoju kampaň. Niektoré sa poučili a zmenili prístup, niektoré zostali arogantné. Každé zlé rozhodnutie prináša dôsledky.                                                                             IKEA, týmto sociálnym inžinierstvom prídeš o veľa zákazníkov. Preto ti prajem pozornejšie sledovanie života a dobré obchodné ťahy pre slovenské rodiny!

Branislav Škripek

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Muž žijúci so ženským srdcom. Najťažšia bola rekonvalescencia

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?