Každé štvrté dievčatko a každý šiesty chlapec

Autor: Branislav Škripek | 6.2.2014 o 21:29 | (upravené 6.2.2014 o 22:09) Karma článku: 15,73 | Prečítané:  3578x

Na Slovensku sme mali kampaň, v ktorej sa hovorilo o tom, že každá piata žena je týraná. Určite si na to pamätáte. Touto kampaňou sa otvorila diskusia o potrebe chránenia týraných žien. Problém, na ktorý chcem dnes poukázať nie je rozhodne menší.

Sexuálne zneužívanie detí je ohavnosť. Podľa štatistík, ktoré vydala Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), každé štvrté dievčatko a každý šiesty chlapec sú vystavení sexuálnemu zneužívaniu. Priatelia, to sú strašné údaje. Skrývajú sa však za tým veľmi smutné príbehy detí. Celý život sa mnohé snažia s tým vyrovnať a žiť normálnym životom. Mnoho krát však bez úspechu.

A ich zneužívatelia? Mnohí z nich sa beztresne pohybujú po svete a dokonca pracujú v blízkosti svojich obetí. A tak rady nešťastných detí sa rozširujú. Rozhodne toto treba zastaviť.

Na Slovensko prišiel v týchto dňoch Matthew McVarish z iniciatívy Road to change. Pešo putuje po Európe, aby poukázal na zneužívanie detí. Bratislava je jeho ôsma zastávka. O sexuálnom zneužívaní sa v spoločnosti mlčí. Obete sa hanbia o tom hovoriť a ak nájdu odvahu vystúpiť z tiena, stávajú sa terčom posmechu.

McVarish vie o tom svoje. Jeho vlastný strýko ho zneužíval a aj jeho bratov. Dnes keď o tom hovorí, je vystavovaný posmechu.  Už mu to nevadí. Vie, prečo to robí.

Dnes už je jeho strýko na šťastie vo väzení.

Hneď som zisťoval, aká je u nás legislatíva. Nie je to potešujúce. Premlčacia doba týchto deliktov je 10 rokov. Ašak obete nájdu odvahu hovoriť o zbabranom detstve až v dospelosti. Preto spolu Erikou Jurinovou a právnikmi pripravíme novelizáciu zákona, ktorá to zmení.

Aby každý, kto zneužije dieťa bol adekvátne potrestaný. A aby sa tento zločin jednoducho nepremlčal. Matthew, ďakujeme za tvoju námahu a odvahu hovoriť.

Uvidíme pri hlasovaní ako sa postavia k tejto problematiku páni a dámy zo Smeru.

Potopiť dobrý návrh by znamenalo povedať deťom počkajte 10 rokov a z toho vyrastiete.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Muž žijúci so ženským srdcom. Najťažšia bola rekonvalescencia

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?