V sobotu idem na procházku

Autor: Branislav Škripek | 14.3.2014 o 13:08 | (upravené 14.3.2014 o 13:20) Karma článku: 9,86 | Prečítané:  1517x

Aj s manželkou a deťmi. A dúfam, že podobne sa vyberie z domu každý zodpovedný občan Slovenskej republiky - voľbou prezidenta pomôcť zmeniť doterajšiu sériu prezidentovania mužov s komunistickou minulosťou. Prosím vás, každého dospelého a zrelého človeka v našej republike, aby ste neboli ľahostajní ani povrchní.

Myslím, že potrebujeme iný prístup k voľbe prezidenta. Rozhodovať sa podľa toho, čo najlepšie môže reálne (nie iba naivne idealisticky) v terajšom nastavení priniesť krajine a nám ako konzervatívnym voličom. Nemôžeme dogmaticky kričať CHCEM VŠETKO alebo nič! Hlavne, že som čestný ku svojim kresťanským predstavám v najvyššej miere! Zvyčajný výsledok totiž je a vždy bol, že nezískame nič. Prosím, premýšľajte nad danými možnosťami podľa reality a aj politicky.

Odstúpiť pre vyššie dobro - scelenie voličskej základne na možnom zvoliteľnom kandidátovi, ktorý by obstál voči úradujúcemu premiérovi - to dokázal iba p.Osuský. Škoda, že sa na to neodhodlali viacerí. Zodpovednosť voči svojim voličom predsa splnili - bojovali za nich. No podľa odhadov sa dalo jasne vidieť, že majú primálo hlasov na postup. A ide o dobro tejto krajiny - tým je nepochybne to, aby jediná vládnuca strana nekontrolovala celú republiku ešte aj z postu prezidenta. Takto máme možnosť spraviť to za nich. Nevenovať hlas kandidátom s maličkou podporou, ale vybrať spomedzi silných adeptov postupu do druhého kola. Kto z nich najlepšie zastupuje hodnoty, ktorým veríme?

Pre konzervatívnych voličov sú herec a obchodník, ktorí nemajú jasno v kresťanských hodnotách, irelevantní. Jeden nám dopomohol k Mečiarovi a nikdy sa za to neospravedlnil, iba od neho odišiel. Druhý prejavuje dobrotu k ľuďom v núdzi a ochotu podeliť sa o peniaze a úspech, ale to nie je dostatočná kvalifikácia na prezidentúru. Proklamovaná prednosť, že je apolitický a nikdy v politike nebol je naopak nedostatkom - na úrad prezidenta je politická skúsenosť potrebná, treba reprezentovať krajinu v zahraničí, stretať hlavy štátov, dobre rečniť, mať rozhľad a vzdelanie.

Ostáva nám ísť na „procházku“. Napriek niektorým (podľa mňa niektorými kresťanmi nemúdro zveličovaným) nedostatkom, pozrime sa čo pozitívne zastupuje:má konzervatívne zameranie a hodnoty, je primerane vzdelaný, má politickú skúsenosť, orientuje sa v prostredí justície, vedel sa postaviť nedostatkom v pôvodnej strane, práve mladosť mu dáva aj možnosť oprieť sa a popasovať so súčasným parlamentom, ktorý slúži svojvôli vlády Smeru, dokáže sekundovať vychytralému a vycvičenému premiérovi, má mladú rodinu takže je mu blízka mladá a stredná vrstva, čo je gro spoločnosti. Myslím, že je blízky Fóru života a predovšetkým má jasno v tom, čo chce ako prezident ponúknuť, čo zmeniť, kam to posunúť a nebál sa dopredu povedať, že urobí podstatné zmeny v justícii, čo potrebuje Slovenská republika ako soľ aj svetlo.

Mnohí dobre nerozumejú politickej realite a správnej kresťanskej odpovedi na ňu

- očakávajú od konzervatívneho politika vyznavačské prejavy a postoje ako od postáv typu prorokov v Starom zákone, alebo Jána Krstiteľa, ktoré ukazujú veci až do krajnosti. To je úloha prorokov aj kazateľov, ale politika sa týka všetkých občanov a je „umením možného“. Okrem iného a ak je to možné máme v spoločnosti určovať spoločné fungovanie, nie ju rozdeľovať. Kresťanskí politici majú ťažkú úlohu konať šalamúnsky a uchrániť hodnoty nášho presvedčenia a zároveň nekonať diskriminačne, rešpektovať slobodu, ktorú Boh dal iným tak ako aj nám.

Prosím vás o zdravší a realistickejší prístup, ktorý dosiahne viac ako idealizmus túžob, ktorý môže ostať v politike iba krikľúňstvom. Svoj vplyv využime na dlhodobejší prístup k budovaniu krajiny a prinášaniu hodnôt Evanjelia.

Keďže je jasné, že naše hodnoty lepšie nezastúpia ani herec, ani obchodník, kresťanom by malo byť prirodzené, že pôjdu zajtra na „procházku“. A keď sa ten v druhom kole poprechádza so súčasným premiérom (ktorý mimochodom vlastne nemôže dokončiť zverený mandát a poslanie, čo je precedentné čudo), potom sa môžeme nádejať, že procházku prezidentským úradom budú voliť všetci konzervatívni a všetci "trucvoliči", ktorým záleží na tom, aby prezidentom nebol premiér.

Na  záver výstižné slová Pavla Martinického, ktoré poukazujú na potrebu hľadieť dopredu:

"Výsledkom (súčasnosti) je aj ďalšie výrazné zhoršenie stavu justície pod vplyvom faktickej spolupráce Gašparoviča, Fica, Harabina a spol.Aktuálne - prezident menuje sudcov a prokurátorov, vrátane vedenia Najvyššieho a Ústavného súdu. Ak vyhrá postkomunista Fico, ktorého vláda fakticky podporuje gender a homo lobby, bude menovať aj sudcov, ktorí budú v budúcnosti rozhodovať aj o veciach rodiny, manželstva a ochrany života. Z toho vyplýva jasná priorita."

Branislav Škripek

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéfa ÚPN nazvali cuciakom, teraz ho koalícia považuje za diktátora

Šéf Ústavu pamäti národa viedol spor s českým ministrom financií Andrejom Babišom a zamestnancami, ktorí mali blízko k extrémizmu.

KOMENTÁRE

Premiér Fico mieri k jadru Únie. Ako sa k nemu prelúska?

Fico sa nenápadne začal dištancovať od susedov z V4.

SVET

Hlásna trúba brexitu kolabuje, Farageove výkriky už voličov nezaujímajú

Strane Ukip hrozí, že sa nedostane do parlamentu.


Už ste čítali?