V sobotu idem na procházku

Autor: Branislav Škripek | 14.3.2014 o 13:08 | (upravené 14.3.2014 o 13:20) Karma článku: 9,98 | Prečítané:  1526x

Aj s manželkou a deťmi. A dúfam, že podobne sa vyberie z domu každý zodpovedný občan Slovenskej republiky - voľbou prezidenta pomôcť zmeniť doterajšiu sériu prezidentovania mužov s komunistickou minulosťou. Prosím vás, každého dospelého a zrelého človeka v našej republike, aby ste neboli ľahostajní ani povrchní.

Myslím, že potrebujeme iný prístup k voľbe prezidenta. Rozhodovať sa podľa toho, čo najlepšie môže reálne (nie iba naivne idealisticky) v terajšom nastavení priniesť krajine a nám ako konzervatívnym voličom. Nemôžeme dogmaticky kričať CHCEM VŠETKO alebo nič! Hlavne, že som čestný ku svojim kresťanským predstavám v najvyššej miere! Zvyčajný výsledok totiž je a vždy bol, že nezískame nič. Prosím, premýšľajte nad danými možnosťami podľa reality a aj politicky.

Odstúpiť pre vyššie dobro - scelenie voličskej základne na možnom zvoliteľnom kandidátovi, ktorý by obstál voči úradujúcemu premiérovi - to dokázal iba p.Osuský. Škoda, že sa na to neodhodlali viacerí. Zodpovednosť voči svojim voličom predsa splnili - bojovali za nich. No podľa odhadov sa dalo jasne vidieť, že majú primálo hlasov na postup. A ide o dobro tejto krajiny - tým je nepochybne to, aby jediná vládnuca strana nekontrolovala celú republiku ešte aj z postu prezidenta. Takto máme možnosť spraviť to za nich. Nevenovať hlas kandidátom s maličkou podporou, ale vybrať spomedzi silných adeptov postupu do druhého kola. Kto z nich najlepšie zastupuje hodnoty, ktorým veríme?

Pre konzervatívnych voličov sú herec a obchodník, ktorí nemajú jasno v kresťanských hodnotách, irelevantní. Jeden nám dopomohol k Mečiarovi a nikdy sa za to neospravedlnil, iba od neho odišiel. Druhý prejavuje dobrotu k ľuďom v núdzi a ochotu podeliť sa o peniaze a úspech, ale to nie je dostatočná kvalifikácia na prezidentúru. Proklamovaná prednosť, že je apolitický a nikdy v politike nebol je naopak nedostatkom - na úrad prezidenta je politická skúsenosť potrebná, treba reprezentovať krajinu v zahraničí, stretať hlavy štátov, dobre rečniť, mať rozhľad a vzdelanie.

Ostáva nám ísť na „procházku“. Napriek niektorým (podľa mňa niektorými kresťanmi nemúdro zveličovaným) nedostatkom, pozrime sa čo pozitívne zastupuje:má konzervatívne zameranie a hodnoty, je primerane vzdelaný, má politickú skúsenosť, orientuje sa v prostredí justície, vedel sa postaviť nedostatkom v pôvodnej strane, práve mladosť mu dáva aj možnosť oprieť sa a popasovať so súčasným parlamentom, ktorý slúži svojvôli vlády Smeru, dokáže sekundovať vychytralému a vycvičenému premiérovi, má mladú rodinu takže je mu blízka mladá a stredná vrstva, čo je gro spoločnosti. Myslím, že je blízky Fóru života a predovšetkým má jasno v tom, čo chce ako prezident ponúknuť, čo zmeniť, kam to posunúť a nebál sa dopredu povedať, že urobí podstatné zmeny v justícii, čo potrebuje Slovenská republika ako soľ aj svetlo.

Mnohí dobre nerozumejú politickej realite a správnej kresťanskej odpovedi na ňu

- očakávajú od konzervatívneho politika vyznavačské prejavy a postoje ako od postáv typu prorokov v Starom zákone, alebo Jána Krstiteľa, ktoré ukazujú veci až do krajnosti. To je úloha prorokov aj kazateľov, ale politika sa týka všetkých občanov a je „umením možného“. Okrem iného a ak je to možné máme v spoločnosti určovať spoločné fungovanie, nie ju rozdeľovať. Kresťanskí politici majú ťažkú úlohu konať šalamúnsky a uchrániť hodnoty nášho presvedčenia a zároveň nekonať diskriminačne, rešpektovať slobodu, ktorú Boh dal iným tak ako aj nám.

Prosím vás o zdravší a realistickejší prístup, ktorý dosiahne viac ako idealizmus túžob, ktorý môže ostať v politike iba krikľúňstvom. Svoj vplyv využime na dlhodobejší prístup k budovaniu krajiny a prinášaniu hodnôt Evanjelia.

Keďže je jasné, že naše hodnoty lepšie nezastúpia ani herec, ani obchodník, kresťanom by malo byť prirodzené, že pôjdu zajtra na „procházku“. A keď sa ten v druhom kole poprechádza so súčasným premiérom (ktorý mimochodom vlastne nemôže dokončiť zverený mandát a poslanie, čo je precedentné čudo), potom sa môžeme nádejať, že procházku prezidentským úradom budú voliť všetci konzervatívni a všetci "trucvoliči", ktorým záleží na tom, aby prezidentom nebol premiér.

Na  záver výstižné slová Pavla Martinického, ktoré poukazujú na potrebu hľadieť dopredu:

"Výsledkom (súčasnosti) je aj ďalšie výrazné zhoršenie stavu justície pod vplyvom faktickej spolupráce Gašparoviča, Fica, Harabina a spol.Aktuálne - prezident menuje sudcov a prokurátorov, vrátane vedenia Najvyššieho a Ústavného súdu. Ak vyhrá postkomunista Fico, ktorého vláda fakticky podporuje gender a homo lobby, bude menovať aj sudcov, ktorí budú v budúcnosti rozhodovať aj o veciach rodiny, manželstva a ochrany života. Z toho vyplýva jasná priorita."

Branislav Škripek

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Muž žijúci so ženským srdcom. Najťažšia bola rekonvalescencia

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?