Premiérov cieľ: prezident chránený imunitou pred vyšetrovaním

Autor: Branislav Škripek | 25.3.2014 o 8:09 | (upravené 25.3.2014 o 8:31) Karma článku: 15,90 | Prečítané:  15252x

Naše prezidentské voľby majú v týchto dňoch opäť tú charakteristickú črtu, podobnú ostatným voľbám ktoré u nás prebiehajú. Scenár, ktorý sa zakaždým opakuje. Jeden z protikandidátov vytiahne nejaké klamstvo, alebo prekrútenú pravdu o protivníkovi a toľko ju omieľa, že jej ľudia  uveria. Podobná situácia sa stala aj za riekou Moravou, kde Karel Schwarzenberg neustál kartu Benešových dekrétov, aj keď od začiatku hovoril, že ich otvárať nechce. Nepomohlo mu to. Voliči mu neverili, aj keď nemali konkrétne dôvody, len omieľané mediálne reči protikandidáta. Dopadne to podobne aj u nás?

Téma našich volieb je aj scientológia. Viem, že to mnohých kresťanov trápi. Ale o nej trošku neskôr. Chcem v prvom rade poukázať na dôvod, prečo pán premiér  používa overenú  taktiku, ako jeho  ideologický kolega - český pán prezident Zeman. (Ten ho len pred pár dňami neopomenul v médiách odporučiť slovákom ku voľbe.)

Váha zodpovednosti za sľuby a činy

Robertovi Ficovi ide skutočne o veľa. Bojuje s váhou zodpovednosti z nesplnených sľubov z programového vyhlásenia vlády. V našej krajine sa doteraz nerobila žiadna veda z toho, že politici nedodržali svoje sľuby. Veľa sa však toho zmenilo po prvom kole prezidentských volieb. Voliči to spočítali nielen tradičným pravicovým stranám ale aj strane Roberta Fica. Podporili skôr občianskych kandidátov ako straníckych. Zdá sa, že v budúcich parlamentných voľbách sa nebude opakovať  také výrazné červené víťazné ťaženie strany SMER.

Ďalší strach pána premiéra je z vyšetrovania rôznych káuz. Opäť zamierim k našim českým spolubratom. Začali vyšetrovať politikov! Nevídaná vec v našom teritóriu.

Predstavte si, že by bola vyšetrená kauza Gorila, ktorá sa podivne ťahá a už bolo národu oznámené, že nie je koho obviniť. Predstavte si, že by skorumpovaní politici pozerali na svet cez zamrežované okienko z niektorej väznice. Už by sa viac nestalo, že by nebolo jasné finančné zázemie politických strán a hlas "podobný premiérovi" by už viac nepovedal, že zarobil vlastnou hlavou niekoľko desiatok miliónov vedených v paralelnom účtovníctve. Kroky žiadneho premiéra by už viac nesmerovali do bytu na Vazovovej ulici. Utópia? Kdeže, priatelia. Túto realitu môžeme v našej krajine zažiť!

Základný krok spočíva v nezávislosti súdnictva. Prezident má kompetenciu, ktorou veľmi ovplyvňuje zloženie súdnictva na Slovensku. Ak ju do rúk dostane súčasný pán premiér, súdnictvo bude ešte viac ako dnes nespravodlivejšie a o vyšetrení a potrestaní vinníkov v závažných kauzách môžeme len snívať. A modliť sa, aby sa mašinéria štátu jednej strany neotočila proti obyvateľom, ako sme to už zažili. Náš súčasný prezident skoro dva roky držal túto republiku  v stave bez Generálneho prokurátora. Smer vie ovplyvniť všetko, takže v NR prebehli viaceré neúspešné hlasovania. Nakoniec sa generálnym prokurátorom stal ten, kto skutočne vyhovoval výbornej súhre parlamentnej väčšiny, vlády a prezidenta. Táto strana má v rukách všetky výkonné aj kontrolné zložky štátu a veľkú časť médií. Chýba už len prezident.

Rozsiahla imunita prezidenta

Prezident SR je vyňatý z pôsobnosti orgánov činných v trestnom konaní.  V praxi to znamená to, že ak by sa aj vyšetrili kauzy (nielen Gorila, ale aj emisný tender, či zbytočné súdne procesy so zdravotnou poisťovňou a viaceré iné) a zistilo by sa, že Robert Fico je podozrivý zo spáchania trestného činu, tak by bol jednoducho veľký problém s uplatnením spravodlivosti. A navyše by mohol udeliť aj amnestie, aké už u nás v podobných prípadoch poznáme.  Lebo má kompetencie a imunitu. Vstupom súčasného premiéra do prezidentského paláca má vystavenú vstupenku do klubu nepostihnuteľných občanov.

Neskúsený Kiska a skúsený politik

Po prvom kole volieb a sobotňajšej prochádzke som bol smutný, že sa do druhého kola nedostal Rado Procházka. Andrej Kiska je z iného cesta, ale bojuje v dueloch s premiérom sympatickým spôsobom. Premiér mu vyčíta, že nemá skúsenosti s politikou. Iste, politikom nebol, na osobnosť sa vypracoval zdola. Andrej Kiska reálne pracoval a odskúšal si na vlastnej koži, ako fungujú nespravodlivé zákony a ako je zle nastavený sociálny systém. Pán premiér to zažil len z počutia, spoza dobre budovanej kariéry právnika a politika, spoza okien luxusného domu neďaleko hradu a cez tmavé okná svojej limuzíny. Jeden vyšiel spomedzi ľudí a dokázal sa stať lídrom. Ten druhý je politik celý život. Nie je teda pravda, že Fico a Kiska sú rovnako nedobrí kandidáti a rovnaké zlo. Skutočným zlom je rozkrádanie štátu politickou mašinériou a  politicky obratným rečnením, čo končí lžou.

Žijeme v dobe, kde zlyhávajú tradičné politické strany. Som presvedčený, že nastupuje nová éra politikov, ktorí nebudú mať strach zo zodpovednosti prevziať správu krajiny a budú dodržiavať sľuby, ktoré dali voličom. A budú milovať túto krajinu viac ako vlastné konto v banke.

Súkromný život kandidátov

Vieme, že Andrej Kiska je rozvedený. Dnes žije v riadnom manželstve a má štyri deti. O pánovi premiérovi je známe, že sa neváhal intímne správať ku mladej asistentke, aj keď je stále ženatý. Robert Fico chodí dnes po Slovensku, z príležitosti MDŽ a za niekoho peniaze (naše dane, alebo sponzorské príspevky mecenášov SMER-u?) organizuje veľkolepé oslavy. Na jednej z nich, ktorej záznam putuje internetom,  žoviálne rozpráva oplzlý vtip o tom, ako žene ktorá mala v dome štyroch milencov, náhle prišiel domov jej manžel. To je od premiéra ozaj nemiestny trapas...  Názor o morálke kandidátov si spravte sami.

Kiska a  scientológia

Že je náš premiér komunistom je každému jasné. Tento svetonázor tu 40 rokov kresťanov utláčal až za mreže. Ale on sa v predvolebnej kampani neváhal úplne účelovo hlásiť ku základným inštrumentom katolíckej nábožnosti a zároveň v debatách nevedel odpovedať ani na to, či verí v život po smrti. Jedným dychom zosmiešňuje duchovné hľadanie Andreja Kisku, ale na spätnú otázku o svojej viere v mihu odpovie, že je to jeho súkromná vec a nebude sa to rozoberať na verejnosti. Aký paradox dvojakého metra! Ale to, že je Kiska scientológ vieme len od Roberta Fica a on tým straší neznalú slovač. Keby to bola pravda, SIS by to dávno vedela a premiér by mal iné argumenty! Potom asi ozaj platí úmera, že Kiska je takým scientológom ako Fico katolíkom. A to zaiste nie je bezpečnostná hrozba štátu (na čom si Robert Fico išiel jazyk zodrať v poslednom dueli na TA3!)

Priatelia je nutné ísť si zvoliť, kto bude prezidentom. Nemožno nevoliť a zopakovať scenár z r.2012, ktorý nám dal do parlamentu vládu jednej strany.

To je zodpovednosť ku nášmu dnešku a zajtrajšku našich detí.

 

Branislav Škripek

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Muž žijúci so ženským srdcom. Najťažšia bola rekonvalescencia

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?