Premiér konal na vlastnú päsť

Autor: Branislav Škripek | 4.9.2014 o 20:16 | (upravené 8.9.2014 o 16:55) Karma článku: 9,43 | Prečítané:  2081x

Je veľmi zlé, že sa v zlomových okamihoch naši najvyšší predstavitelia správajú alibisticky a zbabelo. Prajem si, aby do diskusie o sankciách a o postoji k Rusku bola zahrnutá i opozícia, odborná verejnosť a aj samotní občania našej krajiny. Osobné pocity či preferencie musia isť v tejto chvíli bokom. Aj keď ide o premiéra tejto krajiny. Pretože teraz ide o nás všetkých!

V ťažkých časoch a krízach sa ukazuje náš charakter. Práve v takýchto chvíľach musíme preukázať naše pevné postoje a morálku. Tak, ako to platí pre rozhodnutia jednotlivcov, tak to platí i pre štáty. V  situáciách, v ktorých je potrebné vyjadriť svoj postoj sa musíme „vyfarbiť“. Môžeme sa postaviť za princípy a hodnoty, ktoré vyznávame, alebo môžeme lavírovať, zahmlievať či ignorovať pravdu. Často to nie je ľahké a dajú sa pochopiť obavy s tým spojené, no nedá sa pred tým utiecť ani si zakryť oči.

Žijeme práve v neľahkom období plnom neistoty. Vojenský konflikt sa priblížil nebezpečne k našim hraniciam. Denne sa diskutuje o tom, ako von z tejto nebezpečnej situácie, ktorú v Európe zažívame na vlastnej koži. Obavy a strach z vojny a z dôsledkov ekonomických sankcií nás rozdeľujú na dva bloky. Na tých, ktorí sú pripravení brániť medzinárodné právo a celistvosť územia nezávislého štátu. A na druhej strane tých, ktorí nechcú obetovať ekonomický rast ohrozený sankciami.

Som presvedčený, že v tak vážnej situácií, v akej sme sa ocitli, o to viac ak sme rozdelení v pohľade na riešenie konfliktu potrebujeme širšiu diskusiu. Nielen politikov, ale i odbornej či širšej verejnosti. Ak ide o orientáciu našej krajiny, nie je priestor na svojvoľné gestá. Z toho dôvodu som veľmi znepokojený, akým spôsobom sa postavil k tvorbe stanoviska v mene našom a našej krajiny pán premiér Fico.

Pred konaním víkendového summitu lídrov EÚ neprišiel na Výbor NR SR pre európske záležitosti, pretože ho jeho predseda a poslanec za Smer-SD Ľuboš Blaha „ jednoducho“ nezvolal. Pritom takú povinnosť ukladá zákon! Pred každým summitom lídrov EÚ sa musí konať zasadnutie Výboru NR SR pre európske záležitosti, kde premiér predstaví pozíciu, s ktorou na daný summit ide.

Veľmi ma znepokojuje, že o tak vážnych otázkach nielenže Smer-SD a predseda vlády odmietajú diskutovať s opozíciou, ale dokonca si premiér vyhradil právo sankcie odmietnuť. Bez diskusie nám takto vážne rozhodnutie len tak oznámil po skončení konania summitu.

Myslíte si, že pán premiér môže v takýchto vážnych otázkach rozhodovať za Slovensko sám a na vlastnú päsť?

Prosím o vyjadrenie Vášho názoru. 

ANKETA

Výsledky zverejním v najbližšom newsletteri, prihlásiť sa k jeho odberu môžete tu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Muž žijúci so ženským srdcom. Najťažšia bola rekonvalescencia

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?